fbpx

Google Ads Reklam Hesaplarının Sistemleri Atlatma Politikası ile Askıya Alınması

Google Ads, Platformu üzerinde reklam yayınlayan birçok kişinin reklam hesaplarının askıya alınmasının başlıca sebepleri arasında “Sistemleri Atlatma Politikası” geliyor.

Google ads platformlarında reklam verenlerin karşılaştığı sorunlardan birisi de “Sistemleri Atlama Politikası” geliyor. Bu sorun bir çok reklam veren için Google Ads üzerinde reklam vermeyi neredeyse imkansız kılıyor.

Günümüzde işletmeler için özellikle son kullanıcıya ulaşarak olası satış yaratma ve işletme gelirlerini arttırmak için en çok tercih ettiği reklam platform Google Ads reklamlarıdır.

Fakat buna rağmen Google Ads hesabınız “Sistemleri Atlatma Politikası” gerekçesi ile Google Ads Politikalarını ihlal ettiğinde Ads hesabınız askıya alınabiliyor. Google Ads hesabınız askıya alınması Google Ads hesabınız askıya alındığında Google Ads reklam platformları üzerinde reklam veremezsiniz. Buda işletmeniz için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelebilir.

google-ads-sistemleri-atlatma-politikasi

Peki Google Ads hesabınız neden Askıya Alınır ?

Google Ads reklamcılık politikalarını son yıllarda sürekli olarak güncellemektedir. Bunun başlıca sebebleri arasında Google Platformu üzerinde reklam vermesi yasak olan işletme türlerinin Google Sistemlerini atlatmaya çalışarak (Clokar v.b) araçları ile Google ads üzerinde reklam vermeye çalışmasıdır.

Google Ads Sistemleri atlatma politikası, kullanıcıları kötü amaçlı sitelere yönlendirmek için tıklama izleyiciler kullanmanın bir gizleme örneği olduğunu ve buna izin verilmediğini açık bir biçimde ifade etmektedir.

Bu tarz durumlarda Google Ads reklamcılık politikalarına aykırı bir durum tespit ederse sistemleri atlatma politikası kapsamında hesaplarınızı askıya alabilmektedir.

Buradaki ihlal durumu yani sistemleri atlama politikası Google’un belirlemiş olduğu politikaları bir şekilde istismar edilmesi veya bu durumu aşmak için yapılan işlemler bütün eylemleri içermektedir.

Bu nokta da yapılabilecek ilk eylem öncelikle internet sitenizi ve açılış sayfanızı Google Ads politikalarını uygun bir hale getirmek bu kapsamda gerekli düzenlemeleri yapmaktadır. İkinci aşamada hesabınız için manuel bir inceleme talebi gönderebilirsiniz. Tabi bu süreç de mevcut reklamlarınız yayınlanmayacak hesabınız ile ilişkili olan aynı faturalandırma bilgilerini kullanan diğer hesaplarınızda da reklam yayınlanmayacağını unutmamamız gerekiyor. Ayrıca mevcut siteniz üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmadı iseniz yeni açacağınız Google Ads hesaplarınızın da akıbeti muhtemelen aynı olacaktır.

Google Ads hangi politikayı ihlal ettiğinden emin değil misiniz ?

Dilerseniz en sık karşılaşılan politika ihlallerine bir bakalım.

Reklam Manüpülasyonu

Reklam metniniz içeriğinde Google tarafından yasaklanmış metin, kelime öbeği veya ticari terimler içeriyor ise… Burada bir dipnot ekleyelim Google Ads üzerinde belirli Ticari Markaları markanın izni ve bilgisi dışında reklam metinlerinde kullanamazsınız. Çünkü bu markalar telif ve patent ile koruma altına alınmıştır. Yani örnek vermek gerekirse “Beko” hepimizin bildiği bir beyaz eşya markasıdır fakat burada Beko kelimesinin reklam metinlerinde kullanamazsınız yine buna ek olarak “Béko” gibi kelime içeriklerinde Unicode karakterler v.b şekillerde kısacası kelime oyunu yaptığınızda Google Ads bunları tespit ettiğinizde politika ihlalinden dolayı hesaplarınızı askıya almaktadır.

Cloaker Kullanımı

Son zamanlarda özellikle belirli sektörlerde reklam verenlerin sıkça kullanmakta olduğu bir web sitesi yazılımıdır. Yazılım kısaca web sitesine gelen normal trafiği ip adresleri üzerinden kontrol ederek. Gerçek kullanıcı ve Google Ads botlarını birbirinden ayrıştırmaktır. Gerçek kullanıcılar reklamlara tıkladıktan sonra görmesi gereken sayfaya yönlendirilirken Google Ads botları ise farklı bir ara yüzde farklı içerik de bir açılış sayfasına yönlendirilmektedir. Burada amaç Google Ads reklam politikalarını aşmaya çalışmaktır. Bu tip durumların tespitinde hesabınız kalıcı olarak askıya alınmaktadır.

Yinelenen Politika İhalleri

Geçmiş zamanlarda Google Ads platformları üzerinden reklam yayınladı iseniz veya geçmiş de ihlal ile ilgili sıkıntı yaşadığınız hesap da oluşmuş ihlale benzer nitelikte reklamlar girmeye çalıştığınızda hesabınız yine askıya alınacaktır.

 

Web sitenizi ve açılış sayfalarınızı aşağıdaki kriterlere uygun hale getirin.

  • SSL kullanın
  • İnsanları yanılcıtı veya aldatıcı içeriklerden uzak durun.
  • İnternet sitenizdeki güvenlik açıklarından kaynaklı oluşmuş veya oluşabilecek (iframe, eval v.b) virüsleri varsa bunları mutlaka temizleyin ve bununla ilgili önemler alın.
  • Açılış sayfanız dan başka bir sayfaya yönlendirme olmamasına dikkat edin
  • Her zaman güncel yazılımlar kullanın

Peki Sistemleri Atlatma Politika İhali Sorunu Nasıl Çözülür ?

Hesabınız yukarıda kısaca özet geçmiş olduğumuz ihlalleri veya buna tetikleyecek bir takım faaliyetler bulundu ise öncelikle buna ilişkin olarak. Web sitenizi ve reklam metinlerinizi Reklamcılık Politikalarına uygun bir hale getirmeniz gerekiyor. Yukarı da bahsettiğimiz politika ihlalleri bir çok reklam verenin en sık karşılaştığı problemleri içermektedir.

Unutmayınız ki web sitenizde gerçekten bir politika ihlali durumu varsa Google Ads Makine öğrenimi sayesinde internet sitenizi tararken bunu er ya da geç fark edecek ve hesabınız kalıcı olarak askıya alacaktır. Bu durum bundan sonraki açacak olduğunuz yeni reklam hesaplarını da etkilemesi muhtemeldir.

Bu nokta da yapmanız gereken ilk şey Google Ads yardım sayfasında belirtilen politika ihalleri ile web sitenizin uygunluğu kıyaslamanız gerekiyor. Eğer ki yapmış olduğunuz düzenlemelerden sonra web siteniz gerçekten belirlenen kurallara uyuyor ise bu aşamadan sonra Ads hesabınız için bir itiraz formu doldurarak yeniden değerlendirme talebi gönderebilirsiniz.

Son olarak şunun da altını çizmek de fayda var günümüzde gelişen yapay zeka teknolojisi ve reklam algoritmaları sayesinde Google Ads reklam belleği ve zekası günden güne gelişmektedir. Yapacak olduğunuz politika ihlalleri ve bu konudaki ısrarcı tavrınız sizin ilerleyen zamanlarda Google platformları üzerinden hiçbir şekilde reklam veremez bir hale getirir. Açmış olduğunuz veya açacak olduğunuz yeni reklam hesaplarının da akıbeti aynı olması muhtemeldir. Uzun vade de mevcut işinizden ayrı olarak farklı proje ve hayalleriniz var ise mutlaka bu durumu da göz önünde bulundurun.

Bu nokta da bahsettiğimiz düzenlemelere rağmen benzer sorunları hala yaşıyor iseniz bizlerin aracılığı ile Profesyonel bir Ajans desteği alabilirsiniz.

Hemen AraWhatsApp