fbpx

Google Ads’de Sahte Tıklamaları Tespit Etme ve Engelleme Yöntemleri

Google Google Ads reklamlarının sahte tıklama ve saldırılara maruz kalması, reklam verenlerin bütçelerinin kısa sürede tükenmesine neden olmaktadır. Bu durum, özellikle Covid-19 salgını sonrasında dijital medya ve reklamcılık sektörlerinde yaşanan büyüme ile birlikte artış göstermiştir. Günümüzde dünya genelinde milyarlarca insanın internete bağlanması ve alışveriş yapması, Google Google Ads reklamlarının tıklama başı maliyetinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde tıklama başı maliyet yüksek olurken, rakiplerin sahte tıklama ve botnet saldırıları bütçelerin tükenmesine neden olabilmektedir. Bu tür saldırılar sonucu aylık 100.000$’dan fazla bütçelerin boşa gitmesi söz konusu olabilmektedir. Bu yazıda, Google Google Ads reklamlarının sahte tıklama ve saldırılardan nasıl korunabileceği ve bu tür durumların nasıl tespit edilebileceği ele alınacaktır.

Google Ads de Sahte Tiklamalari Tespit Etme ve Engelleme Yontemleri 1

Google Google Ads Sahte Tıklama Nedir?

Google Google Ads reklamlarında, bütçenin kısa sürede tükenmesine neden olan çift tıklamalar ve Botnet (DDOS) saldırılarına sahte tıklamalar denir. Bu tür saldırılar, rakiplerinizin sizin reklamlarınıza tıklaması veya botlar tarafından otomatik olarak tıklanması sonucu gerçekleşebilir.

Bu tür saldırılar, reklam verenlerin hem maddi hem de itibari zarar görmelerine neden olabilir. Bu saldırılar, reklam verenlerin reklam bütçelerinin hızlı bir şekilde tükenmesine neden olabilir ve müşteri ve ziyaretçi kaybetmelerine yol açabilir.

Google Google Ads, sahte tıklamaları engellemek için birçok yöntem kullanmaktadır. Ancak, tüm sahte tıklamaları engelleyemediği bilinmektedir. Bu nedenle, reklam verenlerin kendi önlemlerini almaları gerekmektedir.

Reklam verenler, sahte tıklamaları önlemek için hedef anahtar kelime yerine kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilirler. Ayrıca, reklam verenlerin rakiplerine göre üst sıralarda yer almaları, rakiplerinin reklamlarına tıklamasını önleyebilir.

Reklam verenler, sahte tıklamaları önlemek için iyi bir analiz yaparak saldırıyı engellemeye çalışabilirler. Saldırıyı yapanın kim olduğunu belirlemek zor olsa da, reklam verenler, rakiplerinin reklamlarına tıklama oranlarını izleyerek saldırıyı önleyebilirler.

Sonuç olarak, sahte tıklamalar, reklam verenlerin maddi ve itibari zarar görmelerine neden olabilir. Reklam verenler, sahte tıklamaları önlemek için kendi önlemlerini almalı ve Google Google Ads’un sağladığı önlemleri de kullanmalıdırlar.

Google Google Ads Sahte Tıklamaları ve Saldırıları Önleme

Google Google Ads Uzmanı olarak yıllardır reklam çalışmaları yapan kişi, reklam saldırılarının belli bir kısmını iade ettiğini belirtmekle birlikte, kayıpların da büyük olduğunu ifade ediyor. Ancak, profesyonel bir şekilde açılan bir Google Ads reklamı, saldırıların %95’ini önleyebiliyor.

Google Ads paneli oldukça kapsamlı ve detaylı bir paneldir ve ciddi bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir. %100 kazanç sağlamak isteyenlerin profesyonel bir Google Ads uzmanından destek almaları gerekiyor. Google Google Ads reklamlarından %100 verim almak isteyenlerin hemen uzmanlara başvurmaları öneriliyor.

Her geçen gün daha iyiye gitse de yeterince önlem alınamadığını söylemek mümkün. Özellikle beyaz eşya sektöründe saniyeler içinde bütçenin tükendiği örnekleri görmek mümkün. Google, çift gelen tıklamaları ip adreslerini bularak engelleyebiliyor ancak bu tam bir çözüm olmayabilir.

Google, Google Ads reklamlarında sahte tıklamaları ve saldırıları önlemek için birçok önlem almış olsa da tam anlamıyla etkili olamayabilir. Bu nedenle, reklam verenlerin profesyonel Google Ads uzmanlarından destek almaları ve reklamlarını doğru bir şekilde yönetmeleri önemlidir.

Google Ads Reklamıma Saldırı Var mı?

Google Ads reklamlarıma saldırı var mı ? Bunu Nasıl Öğrenebilirim? İzlemeniz gereken yol.

Google Ads reklamlarınızın saldırıya uğrayıp uğramadığını öğrenmek için Google Google Ads panelinize giriş yapın. Tüm kampanyalar sekmesine tıklayın ve sütunlar sekmesine geçin. Tıklamalar kısmından geçersiz tıklamaları işaretleyin. Sütun grubunu kaydedip uyguladıktan sonra sütunlar arasında geçersiz tıklamaları görebilirsiniz. Geçersiz etkinlik ve tıklama sayıları daha önceki günlerle kıyaslandığında artmışsa, saldırıya uğradığınız anlamına gelir. Bu durumda en kısa sürede önlem almanız gerekmektedir.

Neden Sahte Tıklama ve Saldırı Alıyoruz?

Sahte tıklama ve saldırılar, bulunduğunuz sektördeki rekabetin çok olması, rakiplerinizin acımasız tutumları, rekabet oranını düşürmek için yapılan sahte tıklamalar, bütçenizin tükenmesi ve ziyaretçilerinize rakibinizin yönlendirilmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, daha fazla kazanç elde etme hırsı da saldırılara neden olabilir. Bu tarz saldırıları önlemenin birçok yolu vardır.

Google Google Ads Uzmanları, sahte tıklama ve saldırılara karşı profesyonel bir destek sunmaktadır. Profesyonel Google Ads Danışmanlık almak istiyorsanız İletişim sayfamız üzerinden bize ulaşarak hizmet alabilirsiniz.

Google Ads Sahte Tıklamalar Nasıl Önlenir?

Google Ads Sahte Tıklama ve Saldırı Önleme Yöntemleri

Reklamlarınıza yapılan saldırıları minimuma düşürmek için birçok yöntem bulunmaktadır. İşte bu yöntemler:

 • Google Analytic ve Google Ads birlikte kullanarak, hedef kitlenizi belirleyip diğer ziyaretçileri hariç tutabilirsiniz.
 • Gelen ziyaretçilerin IP adreslerini tespit ederek, sahte tıklamaları engelleyebilirsiniz.
 • Google Arama Ağı iş ortaklarını iptal ederek, reklamlarınızın sadece Google arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Google Google Ads reklam vermek istediğiniz konum ve hedefi iyi belirleyerek, reklamlarınızın yanlış kişilere ulaşmasını önleyebilirsiniz.
 • Remarketing Yeniden Pazarlama Reklamları vererek, daha önce reklamlarınıza tıklayan kişilere yeniden reklam gösterebilirsiniz.

Bu yöntemlerin uygulanması sonrası, Google Ads sahte tıklama ve saldırıları artık umrunuzda olmayacaktır.

Google Analytics ve Google Ads Kitle Hariç Tutmak

Google Google Ads Reklamlarında Analytics Kitle Hariç Tutmak Nasıl Yapılır?

Google Analytics hesabı ile Google Ads hesabının birleştirilmesi sonrasında, web sitesindeki tüm ziyaretçiler Analytics tarafından kaydedilir. Ancak, bazı ziyaretçilerin reklam kampanyaları için uygun olmadığı durumlar olabilir. Bu durumda, Google Google Ads reklamlarında Analytics kitle hariç tutmak gerekebilir.

Bunun için, kullanıcının Google Analytics hesabına giriş yapması gerekmektedir. Daha sonra, Yönetici > Mülk > Kitle Tanımları > Kitleler yolunu izleyerek, yeni bir kitle oluşturulur. Bu kitleden, davranış bölümünde oturum sayısı 1 olan ve oturum süresi kullanıcı başına 5 saniyeden az olan kullanıcılar seçilir. Bu hedef kitle, Google Google Ads reklamlarında hariç tutulacaktır.

Google Google Ads paneline giriş yapıldıktan sonra, hedef kitle hariç tutulmak istenen kampanya seçilir. Hedef Kitleler > Hariç Tutulanlar ( + ) tıklanarak, web sitesini ziyaret eden kullanıcılar seçilir. Son olarak, Google Analytics’te oluşturulan kitle seçilir ve kaydedilir.

Bu sayede, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların bir kısmı reklam kampanyalarından hariç tutulur. Bu durum, rakip firmaların günlük yaptığı aramalardan ve tıklamalardan bir nebze de olsa korunmayı sağlar.

Sonuç

Google Analytics ve Google Ads hesaplarının birleştirilmesi ile web sitesindeki ziyaretçilerin tümü kaydedilir. Ancak, bazı ziyaretçilerin reklam kampanyaları için uygun olmadığı durumlarda, Analytics kitle hariç tutmak gerekebilir. Bu sayede, reklam kampanyaları daha etkili hale gelir ve rakip firmaların aramalarından ve tıklamalarından korunulmuş olur.

Gelen Ziyaretçilerin IP Adreslerini Bularak Engellemek

IP Adreslerini Bulmak

Web sitenize gelen ziyaretçilerin IP adreslerini bulmak, reklam bütçenizi boşa harcamaktan kaçınmanızı sağlar. IP adreslerini bulmak için özel yazılımlar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, manuel olarak da IP adreslerini bulup engelleyebilirsiniz.

Statcounter, web sitenize giriş yapan ziyaretçilerin IP adreslerini, cihaz, cinsiyet ve yaş aralıkları gibi bilgilere sahip olmanızı sağlar. IP adreslerini bulmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • https://statcounter.com/ adresine girin ve üye olun.
 • Projeler kısmından > Add New Project Tıklayın.
 • Web site adresi ve proje adını doldurduktan sonra Add project tıklayın.
 • Karşınıza çıkan Default Statcounter code kopyalayın.
 • Web sitenizin <body> ** </body> taglarının arasına kodu yapıştırın ve kaydedin.

Statcounter’a giriş yaptıktan sonra sol menüde Visitor Activity kısmına tıklayarak IP adreslerini bulabilirsiniz. Kaç sayfa gezmişler ve kaç defa reklama tıklamışlar gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

IP Adreslerini Engellemek

Google Ads panelinden IP adreslerini engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Google Ads Panelinize giriş yapın.
 • İp adresini engellemek istediğiniz kampanya tıklayın.
 • Ayarlar > Ek Ayarlar > Hariç tutulan IP’ler kısmına tıklayın.
 • Engellemek istediğiniz IP adreslerini buraya yazabilirsiniz. IP adreslerini alt alta yazmayı unutmayın.

Bu şekilde, web sitenize sık sık gelen ziyaretçilerin IP adreslerini bulup engelleyerek reklam bütçenizi koruyabilirsiniz.

Google Arama Ağı İş Ortağını İptal Etmek

Google Arama reklamı verenler, reklamlarının Google Adsense kullanan sitelerde görünmesini tercih etmeyebilirler. Eğer hizmet sektöründe reklam veriliyorsa, sadece arama reklamlarında görünmek yeterli olacaktır. Ancak ürün satışı yapıyorsanız, Google Arama Ağı iş ortakları web sitelerde reklamınızı gösterebilirsiniz.

Google Arama Ağı iş ortaklarını iptal etmek için Google Ads paneline giriş yapın. Ardından, Ayarlamak istediğiniz kampanyaya tıklayın ve Ağlar seçeneğine gidin. Görüntülü Reklam Ağı seçeneğini iptal edip kaydetmek, iş ortaklarının reklamınızı kaldırmasını sağlayacaktır.

Google Google Ads Reklam Vereceğiniz Konumu ve Hedefi İyi Belirlemek

Google Google Ads, işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmasına yardımcı olan bir reklam platformudur. Ancak, reklam verirken hedeflenen konum ve kitleyi doğru belirlemek, reklamın başarısını etkileyen önemli bir faktördür.

Google Google Ads Konum Belirlemek

Google Google Ads hesabına giriş yaptıktan sonra, kampanyaya tıklanarak Ayarlar > Konumlar seçeneği seçilir. Bu alanda reklamın görüneceği alanlar iyi seçilmelidir. Yakın çevreyi de hariç alan olarak seçmek daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Reklam alanı seçildikten sonra, Yer seçenekleri butonuna tıklanarak “Varlık: Hedeflediğiniz yerlerde bulunan veya bu yerlere düzenli olarak giden kullanıcılar” seçeneği seçilir ve Kaydet butonuna tıklanır.

Bu şekilde, reklamın görüneceği alandaki kullanıcılar hedeflenerek gereksiz tıklamalar önlenebilir. İşletmeler, hedef kitlelerinin bulunduğu alanları iyi belirleyerek reklam bütçelerini daha verimli kullanabilirler.

Farklı Reklam Stratejiler Yönelin; Remarketing Yeniden Pazarlama Reklamları vermek

Remarketing ( Yeniden Pazarlama ) Reklamları Nasıl Verilir.

Yeniden Pazarlama reklamları, daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara özel olarak gösterilen reklamlardır. Bu reklamları vermek için öncelikle Google Analytics ve Google Ads ( Ads ) verilerini bir data halinde toplamalısınız. Daha sonra aşağıdaki adımları takip ederek hedef kitlenizi seçebilirsiniz:

 • Reklam kampanyanıza tıklayın
 • Hedef Kitle > Hedef Kitleler seçeneğine Tıklayın
 • Göz At > İşletmenizle etkileşimde bulunma biçimleri > Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar seçeneğinde hedef kitlenizi seçin.
 • Kaydet Butonuna Tıklayın.

Bu şekilde, reklamlarınız sadece seçtiğiniz hedef kitleye görünecektir. Yeniden Pazarlama reklamları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://support.google.com/tagmanager/answer/6106960?hl=tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Google Google Ads, sahte tıklama ve saldırılara karşı birçok yöntem sunmaktadır. Bu yöntemler, manuel yapılanlar ve özel yazılım entegre edilerek yapılanlar gibi farklı teknikleri içermektedir.

Eğer işinize odaklanmak istiyor ve reklamlarınızın kontrolünü bir Google Ads uzmanına bırakmak istiyorsanız İletişim sayfamız üzerinde yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

Hemen AraWhatsApp